בנק

הבנק הוא חלק בלתי נפרד מחיינו. אנחנו צריכים אותו כדי לשמור על הכסף שאנחנו מרוויחים, בשביל לנהל את ההוצאות שלנו בצורה הגיונית ומסודרת, לחסוך כסף לעתיד, ולעתים גם כדי לקבל עזרה בצורת הלוואה או מסגרת אשראי. בנקים הם מוסדות פיננסיים הקיימים כבר אלפי שנים כתוצאה מהצורך של אנשים בהגנה על קניין, בעזרה במימון ובאופן כללי בתיווך בין אנשים שיש להם כסף לכאלה שאין להם, וזקוקים לו.

בנק מרכזי

בכל מדינה יש בנק מרכזי שתפקידו הוא בדרך כלל רגולציה, הדפסת כסף, וניהול המדיניות המוניטרית של אותה מדינה. הבנק המרכזי מעניק הלוואות לבנקים המסחריים, ושיעור הריבית על הלוואות אלה הוא ריבית הפריים המגולגלת אל הצרכנים ע”י הגופים הפרטיים. לעתים הצוות המקצועי בראשות הבנק המרכזי מחליט להתערב בצורה פעילה בכלכלה המקומית, כמו למשל המהלכים האחרונים של בנק ישראל והנגיד סטנלי פישר אשר כללו קנייה של דולרים בסכומים גדולים על מנת למנוע את ירידת ערכו של המטבע הזר.

היות וכספי רוב מוחלט של אזרחי מדינה נמצאים בבנקים המסחריים של אותה מדינה, לממשלה ולנציגי הציבור ישנו אינטרס ראשון במעלה להגן על אותם מוסדות מפני קריסה והתמוטטות, שכן משמעות הדבר תהיה גרימת נזק כספי עצום ללקוחות. מסיבה זו במרבית המדינות ישנם גופי רגולציה ובעלי תפקידים כמו המפקח על הבנקים, שתפקידם הוא לפקח על השוק הפיננסי ולאכוף את המדיניות הכלכלית של השלטון המכהן.

כאן ניתן למצוא רשימה עדכנית של הבנקים המרכזיים בעולם לפי מדינה. בישראל הבנק המרכזי הוא בנק ישראל.

בנקים מסחריים

בנקים מסחריים מספקים ללקוחותיהם הפרטיים והעסקיים מגוון שירותים פיננסיים טריוויאליים יותר או פחות. החל מניהול חשבון בנק והקצאת מסגרת אשראי, דרך הנפקת אמצעי תשלום כגון שיקים וכרטיסי אשראי, הלוואות שונות, וכלה בשירותי השקעות וניהול תיקי השקעות עבור בעלי חשבונות. בישראל, רוב הבנקים נמצאים כיום בבעלות פרטית מלאה או כמעט מלאה, ולמרות שישנו דיון ציבורי ער בנושא הפרטת הבנקים בעשורים האחרונים (במיוחד בכל הקשור לקשרי הון-שלטון), מוסכם על ידי רוב הציבור כי עליהם להיות בידיים פרטיות ולא בידי הממשלה.

בישראל, שני הבנקים המובילים הם בנק הפועלים ובנק לאומי, ומלבדם ישנם עוד מספר בנקים קטנים יותר השולטים בשאר השוק. כאן ניתן למצוא רשימה מלאה של בנקים בישראל, כולל כתובתם הפיזית וקישורים לאתרי הבית של כל מוסד או ריכוז אמצעי התקשורת והטלפונים באתר ebank - מוקדים טלפוניים.

סוגים נוספים של בנקים

כיום קיימים סוגים נוספים של בנקים המתמחים בתחומים ספציפיים של בנקאות ופיננסים.

בנקים להשקעות הם בנקים המתמחים בתחום ההשקעות והמסחר בשוק ההון. בנקים אלה מתמחים בהנפקת ניירות ערך שונים עבור חברות המעוניינות לגייס הון, וכן מעניקים ייעוץ וסיוע לגורמים עסקיים. בנקים למשכנתאות מתמחים במתן מימון לטווח ארוך במיוחד (עד כ-30 שנים) למטרות קנייה או בנייה של מבנה למגורים או כל מטרה אחרת. בנקים לפיתוח הם בנקים העוסקים בעיקר במתן הלוואות לעסקים וארגונים ומטרתם היא פיתוח הכלכלה והסביבה העסקית במקום בו הם פועלים. ישנם גם מוסדות שאינם באמת בנקים, אך עושים שימוש בשם הזה בשל הדמיון בין פעילותם לבין זו של בנק. בנק הדואר למשל אינו בנק מסחרי אך הוא מעניק שירותים פיננסיים רבים המזכירים אחד כזה. בנק הזרע הוא אכן בנק, אך המטבע העובר בו אינו כסף.

המצב בישראל

בישראל מתחולל בשנים האחרונות דיון ער סביב הנושא של ריכוזיות המשק, ובין היתר שליטתם של שני הבנקים הגדולים, לאומי והפועלים, ברוב שוק הבנקאות בישראל. בדיון זה נטען לעתים כי השליטה המוחלטת של שני שחקנים אלה בשוק הבנקאות המקומי גורמת לתעריפי העמלות אותן גובים הבנקים תמורת השירותים אותם הם מעניקים להיות גבוהים במיוחד ביחס לעולם ולמדינות המערב. מסיבה זו המדינה עושה רבות על מנת לעודד את השחקנים האחרים בענף, דבר שעשוי להוביל לתחרות רבה יותר שבמסגרתה יוזלו התעריפים והעמלות שמשלמים האזרחים הפשוטים. ישנו דיון נוסף בישראל סביב נושא ההתערבות של הבנק המרכזי בנעשה במשק, אך נוכח המשבר הכלכלי העולמי של השנים האחרונות נראה כי כיום יש לבנק ישראל לגיטימציה רבה יותר לפעול בגלוי לויסות הכלכלה הישראלית על מנת להגן על אזרחי ישראל וגם על העסקים בישראל מפני פגיעה או קריסה כלכלית.

חברות ועסקים - לסיוע בגיוס אשראי מבנקים וגופים מוסדיים לחצו כאן